Hemen Rahatla: Meditasyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Kimi zaman “şu an” ne hissettiğimizi anlayamadan, bilinçsiz bir halde hayatın rüzgarında hızlı ve yoğun bir şekilde koşmaya çalışırız. Bir yemeği tadına varamadan yiyebilir, arabadayken geçtiğimiz manzarayı bakar ama göremeyebiliriz… Meditasyon zihninizi, rahatlatarak kendinizi dinlemeniz için size bir kapı açabilir.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türemiştir. Kelime anlamı aslında derin düşünmedir, meditasyon demek bilinç ile iç huzurun sağlanması anlamına gelir. Meditasyon denildiğinde aklınıza önce sessizlik ve dinginlik geliyor olabilir, kimisinin aklına da müzik açıp kendini bırakmak gelebilir. Farklı kültürlerde, farklı araçlar kullanarak meditasyon yapılır. Meditasyon “ne” olduğu tartışmaya çok açık bir kavramdır. Meditasyon aslında “yapılan” bir şey değildir, oluşan durum ve hal olarak adlandırılabilir. Yüzyılımızda iş, okul ve özel hayatımızda stresi azaltma, başa çıkma yöntemlerinden önemli ve etkili olandır. Meditasyon bir inanç sistemi değildir. İnanılması gereken bir uygulamadır, dünyanın saygın bilimse araştırmacıları tarafından kanıtlanmış, beden zihin ve ruhun eş zamanlı olarak fayda gördüğü iyileşme tekniğidir.

Meditasyona Neden İhtiyaç Duyarız?

Yaşamanın çok hızlanmış olduğu bu günlerde, yaşam tarzlarına ve tempoya bakıldığında şaşırılmayacak şekilde stres, endişe ve egonun yarattığı korku, uykusuzluk ya da kronik rahatsızlıklardan şikayet ediyoruz. Bu şikayetleri azaltmak, zihninizi meditasyonla rahatlatmak mümkündür. Televizyon, internet, sosyal medya derken günün hemen hemen her anında uyaranlara maruz kalıyoruz. Bunlardan uzaklaşarak kendini dinlemek odaklanmayı arttırmak, kaygı ve stresten uzaklaşmak zorlu duygularla yaşamayı kolaylaştırmak mümkün.
Meditasyon beden, zihin ve ruh sağlığımız üzerindeki etkisi paha biçilemez. Araştırmaların birçoğu çağımızın en önemli hastalık kaynağı olan strese karşı bir panzehir olduğunu kanıtlamaktadır.

Meditasyon Evde Nasıl Yapılır?

Herhangi bir araç ya da ekipmana ihtiyaç duymadan, kolayca meditasyon yapabilirsiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir mekanda, konforlu bir oturuş bularak ve o an orada kalmayı isteyerek başlayabilirsiniz. Yeni başlıyorsan, yönlendirmeli meditasyonlar oldukça faydalı olabilir.
Rahatlamak için tanıdık kokularda kullanabilirsiniz, bir doğal uçucu yağ ya da bir tütsü senin rahatlamana yardımcı olabilir. Doğal uçucu yağlara hemen göz at.

Meditasyon Teknikleri Nelerdir?

Çok sayıda meditasyon tekniği mevcut, “Metta” (öz şefkat) meditasyonu, bilinçli farkındalık meditasyonu, nefes meditasyonları (478, kare nefes vb.) ve beden taraması pratikleri bunlardan birkaç tanesidir.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Daha bilinçli tercihler yapacağınız bir hayatın kapısını fark etmeden açmanıza yardımcı olabilir, seçim yapma özgürlüğü getirir. Bunun yanı sıra odaklanmayı arttırır, stres ve kaygıyı azaltır. Hayattan keyif almanıza yardımcı olur.
Hayatınız içerisindeki tempoya ayak uydururken, koşunuzdan zevk almak meditasyonla olacak. Sizde hemen size uygun teknikler hakkında videolar izleyerek, manzarayı kaçırmayın!

2021 Yılında Burcunu Neler Bekliyor?

Bir yanıt yazın

My Cart
Close Wishlist
Kapalı Son Görüntülenen
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories